To bodo klopce z zgodbo, vsebino in močnim okoljevarstvenim sporočilom

To bodo klopce z zgodbo, vsebino in močnim okoljevarstvenim sporočilom

Olga Vončina je na Občini Žiri zaposlena kot višja svetovalka za proračun. Z velikim veseljem sodeluje pri pripravi in izvedbi raznovrstnih projektov, kjer nam, kot pravi, »z dobrimi idejami in zagnanim timskim delom v Žiri uspe pripeljati sveža državna ali evropska sredstva, ki Žirovcem omogočijo dodano vrednost življenja, ki je občina sicer finančno ne bi zmogla«.

Olga Vončina, Občina Žiri

»Lesni feniks je projekt, s katerim ‘diham’ vse od začetka, od same ideje preko prvih pogovorov s projektnimi partnerji, do prijave na razpis in sedaj v fazi izvedbe. Po svoje je to ‘kot moj otrok’, rojen iz mešanice entuziazma, drznosti in tudi strokovnega znanja,« pove Olga, ki ji je les vsakdanji sestavni del njenega življenja: »Živim sredi gozdov, grejem se z drvmi in butaricami, obedujem za mizo iz javorja, bosa hodim po parketu …, preprosto uživam ob toploti, ki mi jo daje stik z njim.«

Lepo mu je dati ponovno vrednost

»Les kot material me vedno znova fascinira s svojo trdnostjo in obstojnostjo. Ko gledam lesene kozolce, se sprašujem, koliko so stari tramovi v njih. Ali pa si poskušam predstavljati, koliko ljudi je že sedelo za staro, zglajeno mizo, kaj so se pogovarjali, kaj so pili in jedli … In če samo pomislim, da na lesenih pilotih že stoletja stoji kar celo mesto Benetke … Občudujem oblikovalce, ki znajo opaziti vrednost in odlične lastnosti starih lesenih predmetov, ki so sicer izgubili svojo prvotno funkcijo, jih subtilno izkoristiti in vključiti v nove, sodobne izdelke, kjer se lepota lesa ponovno izrazi,« se o svojih občutkih o lesu razgovori Olga.

S problemom odpadkov se srečujemo zelo neposredno

Sogovornica je bila tako gotovo ena prvih podpornic projekta, ki so si ga zamislili prav v Občini Žiri. K sodelovanju so uspeli pritegniti odlične projektne partnerje in, kot poudari, čudovito in učinkovito ekipo sodelavcev. »Izdelali bomo urbano pohištvo za Žiri in kopališče ob Sori, vendar to ne bodo zgolj klopce, ampak klopce z zgodbo, vsebino in močnim okoljevarstvenim sporočilom.«

Olga razloži ozadje ideje o projektu Lesni feniks: »Varstvo okolja je ena izmed številnih pristojnosti lokalne skupnosti. V Žireh je situacija celo nekoliko posebna, ker občina preko režijskega obrata samostojno zbira in odvaža odpadke, skrbi za oskrbo s pitno vodo in čiščenje odpadne vode. S problematiko odpadkov in onesnaževanja se srečujemo zelo neposredno. Ob vsakdanjih delovnih problemih nam na občini običajno zmanjka časa in energije za bolj celovit pregled te problematike. Zavedamo se pomena tovrstnega ozaveščanja občanov, a dejansko ne storimo dovolj v tej smeri. Projekt Lesni feniks je tako dobra priložnost, da nekaj splošne pozornosti vendarle obrnemo v varovanje okolja. Konkretno pa je ideja nastala v pogovoru z Žirovko, ekologinjo Eriko Oblak, ki je že pred časom v sodelovanju z Alešem Ugovškom, tedaj zaposlenem v M Sori, snovala njene zametke. Najprej smo se obrnili nanj z vprašanjem, ali misli, da bi bila M Sora pripravljena sodelovati pri dobavi odsluženega lesa in izdelavi urbanega pohištva. Aleš se je z veseljem odzval in predlagal sodelovanje še s Srednjo lesarsko šolo v Škofji Loki. V nadaljevanju sta se vključila še Razvojna agencija Sora in Lokatur, posredno, kot zunanji izvajalec, pa tudi društvo Ekologi brez meja, ki prevzema aktivnosti na področju osveščanja javnosti.«

Sporočilo projekta je …

Olgi je še posebej v veselje, da so v oblikovanje in izdelavo produktov vključeni dijaki srednje lesarske šole, saj to v projekt prinaša veliko sveže energije. Pomembno se ji zdi, da s projektom nazorno predstavljamo, kako se lahko uporabi material, ki se mu izteče doba njegove uporabnosti in postane odpadek. »Sporočilo projekta je, da lahko z malo truda in iznajdljivosti ponovno uporabimo izdelke, ki so sicer odsluženi, nikakor pa ne brez vrednosti. Pokazati želimo, da na smetišču lahko konča manj še uporabnih predmetov. S projektom Lesni feniks nam bo s postavljenimi klopcami iz odsluženega lesa to uspelo potrditi na zelo izviren, zanimiv in ‘oprijemljiv’ način. Čeprav nas je pri izpeljavi projekta novi koronavirus nekoliko zavrl pa nam je vsem, kot družbi, morda dal to, da bomo postali bolj pozorni na vrednote, kot so varovanje zdravja, naravnega okolja, samooskrba in trajnostna naravnanost,« je še dejala Olga Vončina iz Občine Žiri.